Mefhum Kendini Anlatıyor..

2018-10-27_113742_0

*Mefhum 1 yaşında :)🎂🎈
Gelin, en baştan bu işin nasıl başladığından, nasıl doğduğundan başlayalım isterseniz:

Alanları edebiyatın ve sosyal bilimlerin dışında kişiler olarak, okuduğumuz yazdığımız hissettiğimiz şeyleri birbirimizle paylaşmak birbirimizden ilham almak isteği ile doğdu Mefhum. Bir yıl önce dergimiz yayın hayatına başladığında bizim gibi amatör yazarların yazılarını paylaşabileceği uygun bi platform kurmak istedik böylece.

Önce matbu dergi düşündük fakat dijital bir dergi çok daha etkileşimli olacaktı. Ayrıca bizim gibi fikirlerini, hissettikleri paylaşmak isteyen herkese de çok daha kolay bi şekilde ulaşabilecektik. Bir de tabi matbaa, dağıtım gibi işler yerine yazılarla daha fazla ilgilenebilecektik. Son olarak da farklı türlerden, temalardan, içeriklerden gelecek yazılarımızı çok daha rahat bi şekilde tefrik ve tanzim edebilecektik. Böylece okuyucumuz da ilgilendiği kategorilerden aradığı metinleri daha kolay bulabilecek ilgilenmediği kategoriler/türler arasında kaybolmayacaktı.

Böylelikle ilk adımı 2017 ekim ayında attık. Daha önce kendi bloglarında yazan, çeşitli dergilere yazı gönderen ya da yazılarını kendine saklayan toplamda 5 arkadaş Bismillah dedik başladık. Adım adım dergiyi inşa ettik. Sonra dışardan çok kıymetli arkadaşlarımız aramıza katıldılar. Bizimle fikirlerini, yazılarını, emeklerini paylaştılar…
Paylaşmak bizim için gerçekten çok önemli: Çünkü Mefhum editör heyeti olarak bizim ortak bir inancımız var: İnsan yaratılışı itibari ile eksiktir.

Bizce tabiat tamam olduğu halde insan eksiktir.(Burada konumuz insan olduğunu fark edebilen beşer) İnsan eksik olduğu halde eksik parçasını bilemez. Bu yüzden tabiattan farklı ve yalnızdır. Bu yüzden arayış içindedir. Eksik parçasını arar, özünü arar, varlığının amacını arar, varlığına bir amaç arar… Ama aradığının ne olduğunu da bilemez, ona asla da tam ulaşamaz. İşte bu yüzden insan hep yoldadır. İşte bu yüzden bizce diğer insanların şiirlerini, denemelerini, makalelerini okumak önemlidir çünkü hiç bir zaman nihayete ermeyecek olan bu yolu en güzel; birbirimizden öğrendiklerimizle birbirimizle paylaştıklarımızla aydınlatabilir, güzelleştirebilir ve bi adım daha olsun ileri gidebiliriz. Bir de varoluşsal yanlızlığımızı ancak böyle duygu ve düşünce paylaşımı ile azaltabiliriz. İşte bu yüzden sanat ve düşünce ile bağımızı korumak bizim için çok değerli.

***

Nihayetinde bu düşüncelerle geldiğimiz noktada amaçlarımız da halen başladığımız gibi aynı ve çok mütevazi: genç yazar arkadaşlarımıza birikimlerini özgürce yansıtabilecekleri, paylaşabilecekleri bir ortam oluşturmak ve bu dergiyi aktif ve etkileşimli bir edebiyat-düşünce atölyesi haline getirmek.

Bu sebeple edebiyat ve düşünce ile ilişkili hiçbir yazıyı içerik yüzünden elemedik, elemiyoruz. (basmakalıp yazılar, çok özel durumlar hariç elbette) Yazıları değerlendirirken kriterlerimiz sadece yazım-imla kuralları, anlatım bozukluklarının olup olmaması, yazıda anlam bütünlüğünün olup olmaması gibi usule yönelik kriterler.

Sonuçta bilinçli bir tercih olarak ortak bir temamız veya yazarlardan özel bir beklentimiz yok. Eğer bizimle şiirlerinizi paylaşırsanız şiir kategorisinde yazılarınızı paylaşırsanız deneme veya makale kategorisinde yayıınlarız, hikaye gönderirseniz hikaye… Tabi düzenli düzenli şiir gönderen şairlerimiz, öykü gönderen yazarlarımız, yazı dizileri hazırlayan arkadaşlarımız, kültür haber yazanlarımız var ama bu süreç tamamen yazar arkadaşlarımızın hür tasarrufu ile oluyor. Bizim sayemizde değil.

Aslında kısaca demek istediğimiz bu dergi bütün yazarlarımızın dergisi. Zira bu dergi onların birikimleri, emekleri ve destekleri ile şekilleniyor, büyüyor, serpiliyor..
Yazar ve okurlarımıza şükran ve sevgilerimizle..

Mefhum Dergi Editör Heyeti
Bize yazın: mefhudergi@gmail.comKategoriler:Editör'den

Etiketler:

4 replies

  1. Dergide genel bir gezinti yaptım. Yazıların pek çoğunda eski kelimeler sıkça kullanılmış. Anlatım anlaşılması zor bir hale gelmiş. Ben iktisadi ve idari bilimler fakültesi son sınıf öğrencisiyim. Edebiyata da ilgiliyim. Okumuş etmişliğim de var fakat yazıların pek çoğunu ilgi çekici bulmuyorum. İlgi çekici bulduğum bir yazı olursa da çoğunlukla eski kelimeler içinde cedelleşirken okuduğuma olan konsantrasyonumu kaybetmek noktasına geliyorum.

    Beğen

  2. Merhaba, ellerinize sağlık. Çok güzel bir çalışma yürütüyorsunuz. Üniversite yıllarımdan bu yana edebiyat camiasında birçok çalışma yaptım. Kaliteli edebiyat dergilerini takip etmek artık benim için önemli bir hobi haline geldi. Mefhum dergiyi de oldukça kaliteli bir organizasyon olarak görüyorum. Belli bir ciddiyete haiz olmuş, önemli meselelerde birçok yazınız bulunmakta. Hemen hemen tümünü tek tek okudum ve oldukça başarılı buldum. Takipteyim. Çalışmalarınız aynı kalite ve aynı ciddiyetle devam ederse canu gönülden inanıyorum ki çok kısa sürede Mefhum Dergi, insanlara vazgeçemeyecekleri bir edebiyat serüveni yaşatacak.

    Beğen

  3. Serkan Bey merhaba. Yorumunuza katılmıyorum. Mefhum dergiyi kısa bir süredir takip ediyorum. Sizin bahsettiklerinizi düşününce derginin muhtevası ve yazarların çoğunun kullandığı dil ağır ve eski değil, bilakis oldukça sade ve akıcı geliyor. Hatta bazı Ömer Muhtar Bey gibi bazı yazarların önemli meselelere bu denli sade bir dille nasıl böylesi açıklamalar getirebildiklerine şaşırıyor, yazdıkları makaleleri oldukça başarılı ve okunup çalışılmaya değer buluyorum. Mefhum Dergi için şimdiden çekirdek bir okuyucu kitlesi oluştuğunu ve bu kitlenin de zamanla büyüyeceğini düşünüyorum. Geçmişi uzun olan bir dergi olsaydı keşfetmek için geç kaldığımı düşünüp moralim biraz bozulabilirdi. Nitekim Arka Kapak, İtibar gibi iki önemli dergiyi keşfetmek için geç kaldığımda üzülmüştüm. Çok şükür ki Mefhum Dergiyi keşfetmek için geç kalmadım.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: