Bilimsel Bilginin Ehemmiyeti

1122018124101
“Bu yazı dizisinde bilginin tarihi sürecinin hayatımızın hangi alanlarına ışık tuttuğunu anlamaya çalışacağız.”
İnsan doğası gereği bir şeyleri merak eden, yani bilmeye çalışan bir varlıktır. Bu durum erken dönemde etrafındaki şeyleri anlamlandıran insanin, mitosa geçmesine olanak sağladığı kadar insanın yaşadığı çağı aşmasına, yani teoriler kurarak logosa geçmesine de katkı sağladı.
Logostan/tartışmadan/açıklama modellerinden /teorilerden bilime/kesinliğe/yasalara doğru evrilen süreç bilimsel devrim ile oldu ve bir kırılma noktası teşkil etti. Çünkü insanlık bilim yaparak gerçekliğin sırlarına vakıf olmaya böyle başladı.
****
Fakat her ne olursa olsun var olduğundan bu yana insan hep bir arayış içerisinde olmuş ve buna bağlı olarak da hayata ve kendine ilişkin sorgulamalara girişen insanlar, kimi zaman doğru bildiği şeyleri kuvvetlendirmiş kimi zamansa yanlışlamışlardır. Yaklaşık olarak M.Ö 5. yüzyıllarda gezgin öğretmenler olan sofistlerin marifeti ile insanlık bilgiyi kendine konu edinmiştir. Görülen o ki bu durum bir “serencam” içerisinde bilinmeyen bir geleceğe doğru seyredecek ve insanlığı bir haykırış ile mütevazi olmaya devam edecektir. Zira ne kadar bilirsek bilelim bilmediğimiz şeyler bildiklerimize oranla her zaman bir toz bulutu şeklinde yüzümüzü okşayarak devam edecek ve biz Sokrat’ın “Bildiğim tek, hiç bir şey bilmediğimdir.” sözünü insanlık tarihinde yanlışlanamaz bir yasa olarak kabul etmeye devam edeceğiz
Biz bu yazı dizisinde epistemoloji tarihine ilişkin bilgi vererek aslında bilginin tarihi sürecinin hayatımızın hangi alanlarına ışık tuttuğunu anlamaya çalışacağız. Lakin aslına bakarsak burada bilgi felsefesinin neden ve nasıl ortaya çıktığından daha ziyade bizce değerli olan ve bizi bu yazı dizisini yazmaya iten şey; bilgi felsefesinin aslında var olan sorunları aşmamıza ilişkin ne tür faydalar sağladığı ve bu sorunları aşan teorileri tespit edip bunları yasa haline getirmeye hizmet ederken izlenmesi gereken yolun nasıl olması gerektiğini göstermektir.
Bütün bu söylediklerimiz bağlamında biz bilimsellik neden bizim için önemlidir ? bilimsellik sözünden aslında ne kast edilmektedir ? sorularına cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca bu sorulara cevap ararken de tezimiz olan epistemolojinin bütün alanları çapraz kestiği iddiasının önemini göstermek adına bilginin doğasına ilişkin kısa bir özet vereceğiz. Bununla birlikte bilimsel bir makale yazmaya nerden ve nasıl başlanır ? gibi sorulara temas etmeden de yazı dizisine son vermeyeceğiz Yalnız bilgi felsefesi tarihi hakkında malumat verirken sadece bilimselliği anlamaya dair tespitlerde bulunacağız. Yoksa maksadımız bilgi felsefesi tarihini anlatmak değildir.
Evet bu girişten sonra yazı dizimiz “Bilgi Felsefesi Tarihi Üzerinden Bize Tutulan Ayna” ile devam edecek…


Kategoriler:Dil, Felsefe ve Bilim Üzerine

Etiketler:, , ,

3 replies

  1. Epistemolojinin, bütün alanları çapraz kestiği iddası oldukça önemli bir tespittir. Epistemoloji ile alakalı tüm tafsilatı açıklamak yerine belli konuları tespit etmiş olmanız da önemli. Hele ki tespit ettiğiniz ve değineceğinizi belirttiğiniz konular, epistemoloji serüveninin mihenkleri ise… Doğası gereği bir şeyleri merak eden ve bilmeye çalışan insan tespitinizde olduğu gibi, yazı dizinizde bahsedeceğiniz konuları, belirttiğiniz soruların cevaplarını merakla bekliyorum. Bilim felsefesi ile ilgilenen birisi olarak, yazılarınızda öne çıkaracağınız konulara yönelik değineceklerinizin hem teorik hem de pratik anlamda hayli faydalı bilgiler içereceğini düşünüyorum. İyi çalışmalar.

    Beğen

  2. Efektif bir çalışma. Bazı yerler biraz daha dikkat istiyor yine de gayet başarılı takipteyiz

    Beğen

Trackbacks

  1. Bilimsel Bilginin Ehemmiyeti — MEFHUM DERGİ | tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: