Sokakta

sokakta
Sokağın çocukları büyüdüler, büyük şehirlerde büyük işler peşinde koşup yüksek yüksek apartmanlara yerleştiler, yaşlılarıysa göç edip gittiler başka bir âleme yaşananları ve sokağı sana emanet bırakarak.
Eksilmiştin, eksildikçe yorulurdu her şey ve yoruldun ama sen yine de bekledin, usanıncaya kadar. Kimseler uğramadı kapına. Mevsimler yaramaz bir çocuk gibi kapının önünden oynaşıp geçerken bir gün ansızın sokağının başına tıraşlı, lüks arabalı, aksanı farklı birileri çıkageldi. Seni işaret etti içlerinden biri evet seni işaret ediyorlar hakkında hararetli bir şekilde konuşuyorlardı. Yorgun gövdenden, çatından daha yukarı, göğe doğru bir şekil çiziyor ellerini kocaman açıyorlardı. Sonra ölçtüler, biçtiler seni. Hiç de anlamadığın yabancısı olduğun sözler yuvarladılar kapına. Yanlarında devasa kollu bir makine hır hır edip durdu. Korktun, kendine çekildin. Kandil akşamlarında, Ramazan gecelerinde göğsüne çarpıp duran sesler değildi bu sesler. İkindi vakitlerinde kapında çay içen insanların bakışlarından farklı, geceleri duvarlarının içinden sessizce akıp geçen sözlere ise hiç benzemiyordu bu sözcükler. Canın sıkıldı, sokağına baktın sonra toprağa, çünkü toprak bütün kuşkuları alırdı. Hiçbir göz sana bu şekilde bakmamıştı, anladın sezdin bu insanları kerpiçlerin sızlayarak. Seni anlayamazlardı. Anlamak için akıl değil kalp gerekirdi.
Terledin, daraldın… Duvarlarında bir sır gibi saklayıp durduğun yanık türküler, çocuk sesleri, koca bir hayat, içini bir deprem gibi sallayan, şüpheye benzeyen devasa kollu makineyle bir anda yıkılabilirdi. Yıkılmanın bir anlamda maziden kopmak olduğunu sen de çok iyi biliyordun. Emanetin ve sırlarının bir anda ortalığa saçılacağı fikri seni çok korkuttu. Kar, zarar, müteahhit, rezidans gibi sözler göğsüne bir bıçak gibi çalınıp durdu.
Konuştular hızlı hızlı, belli ki aceleleri vardı. Önlerinde duran ve sana hiç bakmayan siyah gözlüklü adam ellerini ovuşturup durdukça senin çatlakların biraz daha derinleşti. Sonra nereden geldiği belirsiz ruhuna bir türlü ısındıramadığın bu garip lisanlı insanlar çekip gittiler. Yarın yine gelecekler miydi? Sonraki günler, diğer günler?
Oysa sen hep başka şeyler bekledin, her şeyin mukadderattan olduğunu bilerek. Duvarların soyuldu, ruhun yoruldu. Her geçen gün selamsız, telaşlı telaşlı sağa sola koşuşturan insanların sayısı arttıkça arttı sokağında. Anlayamadığın ve hiçbir zaman da anlayamayacağın bir hayat peyda oldu yanı başında. Başka başka zamanlarda dilce ve ruhça daha önce gelenlere benzeyen başka siyah gözlüklü adamlar da geldiler sokağına. Sen yine de bekledin. Ne o çocuk sesleri geldi geri ne de bir zamanlar göğsünde titreşip duran o yanık türkü söylendi sokağında:
“Bu dağlar kömürdendir
Geçen gün ömürdendir.”


Kategoriler:Öykü

Etiketler:, , ,

6 replies

 1. Enteresan bir öykü. Hoş bir havası var. Beni anlatıyor gibi hissettim

  Beğen

 2. güzel olmuş. Hoş bir yazı

  Beğen

 3. Bahaeddin Özkişi geldi aklıma. Tabi tarz olarak farklı ama nedense sokakta başlığı dikkatimi çekti. Bence başlık seçimi de çok önemli. Yazıya uygun manalı bir başlık olmuş

  Beğen

 4. Genel geçer kalıpların dışında bir yaklaşımla ortaya eser koymak epey riskli olsa da gayet başarılı bir eser. Yalnız takıldığım nokta uzunluk. Tam da kendimi öykünün havasına kaptıracakken öykü sonlandı. Hatta sonlanamadı gibi hissettim.

  Beğen

 5. Fevkalade, öyle güzel betimlemişsiniz ki sarılasım geldi o eve. Mutlaka devamını yazmalısınız

  Beğen

 6. Bu yazı gezi için gittiğim İznik’te bir mahallenin ortasında yıkılmak üzere olan bir evi görünce ortaya çıktı.Yazı bittikten sonra başlığı çok sevdiğim yazarlardan biri olan Bahaeddin Özkişi’nin Sokak’ta romanına telmih olsun diye koydum.Kıymetli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: